2006 Midwest Regional Championship Results

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

WORS

 

1

 

Tailwind

 

1

 

OMBC

 

2

 

KYMBA

 

6

 

DINO

 

2

 

 

1

 

 

 

2

 

 

 

2

 

 

 

6

 

 

 

4

6

 

1

 

9

 

2

 

13

 

3

 

35

 

7

 

64

 

4

 

 

1

 

 

 

2

 

 

 

3

 

 

 

8

 

 

 

4

 

 

2

 

 

 

2

 

 

 

3

 

 

 

9

 

 

 

50

 

 

2

 

 

 

4

 

 

 

3

 

 

 

14

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

5

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

6

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

7

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

8

 

 

 

5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

9

 

 

 

6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5

 

 

 

11

 

 

 

7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5

 

 

 

14

 

 

 

7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

24

 

 

 

8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

28

 

 

 

9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

30

 

 

 

10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

40

 

 

 

11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

70

 

 

 

13

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

15

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

19

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

21

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

22

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

40

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

59

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

63

 

 

 

 

 

 

 

 

 
                         CLASS:  PRO/SEMI-PRO MEN
Place Name                  Series Town           Sta      
===== ====================== ===== ============== === ====== 
    1 Mike Simonson       Tailwind Oxford          MI 1:36:57 
    3 Brian Matter            WORS Sheboygan       WI 1:38:02 
   14 Anthony Slowinski      KYMBA Louisville      KY 1:45:24 
   22 Dave Walker             OMBC Fairview Park   OH 1:48:33 
 
                         CLASS:  EXPERT MEN 15-18
Place Name                  Series Town           Sta      
===== ====================== ===== ============== === ===== 
    1 Jesrin Gaier            WORS Hayward         WI 1:48:52 
    9 Justin Faber        Tailwind West Olive      MI 2:10:25 
 
                         CLASS:  EXPERT MEN 19-24
Place Name                  Series Town           Sta      
===== ====================== ===== ============== === ======= 
    3 Thomas Herman           OMBC Columbus        OH 1:52:24 
    4 Isaac Neff              DINO Bloomington     IN 1:54:41 
    9 John Hughson           KYMBA Louisvillle     KY 1:58:31 
   14 David Best          Tailwind Traverse City   MI 2:12:52 
 
                         CLASS:  EXPERT MEN 25-29
Place Name                  Series Town           Sta      
===== ====================== ===== ============== === ======= 
    3 Ron Stawicki            WORS 128 Hartland    WI 1:52:06 
    4 Ben Ortt                OMBC Fresno          OH 1:54:54 
 
                         CLASS:  EXPERT MEN 30-34
Place Name                  Series Town           Sta      
===== ====================== ===== ============== === ======= 
    2 Matthew Gaffner     Tailwind Battle Creek    MI 1:51:54 
    3 Timothy Carson          OMBC Brook Park      OH 1:52:22 
 
                         CLASS:  EXPERT MEN 35-39
Place Name                  Series Town           Sta      
===== ====================== ===== ============== === ======= 
    2 Jeff Melcher            WORS West Bend       WI 1:49:54 
   63 Yale Iverson            OMBC Stow            OH 2:10:28 
 
                         CLASS:  EXPERT MEN 40-44
Place Name                  Series Town           Sta      
===== ====================== ===== ============== === ======= 
    7 Robert Goetz            OMBC Xenia           OH 1:57:38 
 
                         CLASS:  EXPERT MEN 45-54
Place Name                  Series Town           Sta      
===== ====================== ===== ============== === ======= 
   11 Rudy Sroka              OMBC N. Royalton     OH 1:56:50 
   30 Dave Hollis         Tailwind Clio            MI 2:03:25 
   59 James Heun              OMBC Burton          OH 2:12:31 
 
                       CLASS:  SPORT/EXP CLYDESDALES
Place Name                  Series Town           Sta      
===== ====================== ===== ============== === ======= 
    4 Russell Jobs            WORS Wauwatosa       WI 2:06:57 
   19 Steve Little            OMBC Dresden         OH 2:24:12 
 
                         CLASS:  SINGLE SPEED MEN
Place Name                  Series Town           Sta      
===== ====================== ===== ============== === ======= 
    2 Eric Tompkin        Tailwind Redford         MI 1:51:06 
   24 Michael Campbell    Tailwind Waterford       MI 2:07:50 
 
                          CLASS:  SPORT MEN 15-18
Place Name                  Series Town           Sta      
===== ====================== ===== ============== === ======= 
    4 Whitney Jones           OMBC Wooster         OH 2:03:07 
    5 Mitch Gantz             WORS Green Bay       WI 2:06:46 
    6 Christopher Bogedin Tailwind Rochester       MI 2:07:51 
    7 Kyle Spisak             OMBC Mantua          OH 2:14:56 
 
                          CLASS:  SPORT MEN 19-24
Place Name                  Series Town           Sta      
===== ====================== ===== ============== === ======= 
    2 Luke Spisak             OMBC Mantua          OH 2:04:54 
    9 Ryan Good               OMBC Cincinnati      OH 2:17:39 
 
                          CLASS:  SPORT MEN 25-29
Place Name                  Series Town           Sta      
===== ====================== ===== ============== === ======= 
    1 Ryan Rysewyk            WORS Madison         WI 2:00:42 
    4 Edwin Colvin            DINO Indianapolis    IN 2:04:35 
    5 Robert Kranz            OMBC Cleveland Hts   OH 2:05:52 
    8 Robert Turpin          KYMBA Louisville      KY 2:08:48 
   11 James Goerlich      Tailwind Sterling Heigh  MI 2:17:08 
 
                          CLASS:  SPORT MEN 35-39
Place Name                  Series Town           Sta      
===== ====================== ===== ============== === ======= 
    7 Duane Walker           KYMBA Prospect        KY 2:03:49 
   15 Alan Kasper             OMBC Ashland         OH 2:08:18 
 
                          CLASS:  SPORT MEN 40-44
Place Name                  Series Town           Sta      
===== ====================== ===== ============== === ======= 
    1 John Lirette            WORS Menomonee Fall  WI 1:54:51 
   50 Robert Bolt             DINO Uniondale       IN 2:25:53 
   70 Douglas Queener     Tailwind Brighton        MI 2:30:51 
 
                          CLASS:  SPORT MEN 45-49
Place Name                  Series Town           Sta      
===== ====================== ===== ============== === ======= 
   10 Joseph Merry            OMBC Brewster        OH 2:17:03 
   40 Mark Reynolds           OMBC Mentor          OH 2:27:06 
 
                           CLASS:  ALL MEN 12-14
Place Name                  Series Town           Sta      
===== ====================== ===== ============== === ======= 
    2 Exra Mullen         Tailwind Manton          MI 2:18:24 
 
                           CLASS:  ALL MEN 55-64
Place Name                  Series Town           Sta      
===== ====================== ===== ============== === ======= 
    7 Niel Scharphorn Sr  Tailwind Grant           MI 2:10:29 
 
                        CLASS:  BEGINNER MEN 15-18
Place Name                  Series Town           Sta      
===== ====================== ===== ============== === ======= 
    4 Matthew Payne           DINO Nineveh         IN 2:45:01 
 
                        CLASS:  BEGINNER MEN 19-24
Place Name                  Series Town           Sta      
===== ====================== ===== ============== === ======= 
    3 David Schott            OMBC Delaware        OH 2:30:33 
 
                        CLASS:  BEGINNER MEN 30-34
Place Name                  Series Town           Sta      
===== ====================== ===== ============== === ======= 
    1 Eric Luebke             WORS Manitowoc       WI 2:17:53 
    3 Bob Casey               OMBC Shelby          OH 2:21:52 
    8 Cory Knight             OMBC Columbus        OH 2:30:00 
   40 Jason Bigelow       Tailwind Greenville      MI 3:34:55 
 
                        CLASS:  BEGINNER MEN 35-39
Place Name                  Series Town           Sta      
===== ====================== ===== ============== === ======= 
    6 Michael Quinlan         2490 Delaware        OH 2:26:31 
 
                        CLASS:  BEGINNER MEN 40-44
Place Name                  Series Town           Sta      
===== ====================== ===== ============== === ======= 
   13 Charles Kendall         OMBC Coshocton       OH 2:35:00 
   28 Chris Torrance      Tailwind Dearborn        MI 2:50:38 
 
                        CLASS:  BEGINNER MEN 45-54
Place Name                  Series Town           Sta    
===== ====================== ===== ============== === ======= 
    2 Scott Wagner            DINO Ft Wayne        IN 2:20:05 
    5 Michael Giesen          WORS Chilton         WI 2:21:53 
 
                       CLASS:  BEGINNER CLYDESDALES
Place Name                  Series Town           Sta     
===== ====================== ===== ============== === ======= 
    3 John Smilo              OMBC Coshocton       OH 2:28:43 
    5 John Osgood         Tailwind Kimball Townsh  MI 2:30:25 
    6 Jeremy Tucker          KYMBA Bowling Green   KY 2:33:49 
 
                       CLASS:  SPORT WOMEN 19-34
Place Name                  Series Town           Sta      
===== ====================== ===== ============== === ====== 
    4 Bonnie Van Volkinbu Tailwind Shelbyville     MI 2:24:49 
    6 Keirsta Tucker         KYMBA Bowling Green   KY 2:26:41 
   21 Jade Gianakopoulos      OMBC Springfield     OH 2:50:04 
 
                          CLASS:  ALL WOMEN 12-18
Place Name                  Series Town           Sta      
===== ====================== ===== ============== === ======= 
    2 Rebecca Wissman     Tailwind Oxford          MI 2:40:59 
    3 Samantha Southwell      WORS Eaton Rapids    MI 2:50:05 
 
                       CLASS:  BEGINNER WOMEN 35-44
Place Name                  Series Town           Sta      
===== ====================== ===== ============== === ======= 
    8 Lynn Bielecki           2392 Kalamazoo       MI 3:44:24 
 
                       CLASS:  BEGINNER WOMEN 45-54
Place Name                  Series Town           Sta      
===== ====================== ===== ============== === ====== 
    3 Deb Joseph              WORS Stitzer         WI 2:45:34 
 
                         CLASS:  LADY CLYDESDALES
Place Name                  Series Town           Sta      
===== ====================== ===== ============== === ======= 
    2 Amber Dresch            OMBC Ashland         OH 2:59:57